Ugrás a tartalomra

Hogyan tehetnénk a megosztott közlekedést inkluzívabbá?

2026-05-18

Nemzetközi tanulmányút Rómába a Magyar és Román CIVINET-tel

A Mobilissimus munkatársai, Surányi Ráchel és Dragoș Hrițuleac a múlt héten Rómában képviselték a Magyar és Román CIVINET hálózatokat a CIVINET-eket összefogó CIVITAS nemzetközi tanulmányútján és politikusi fórumán, ahová delegációt vittek Hódmezővásárhelyről, Kecskemétről, Gyulafehérvárról, Temesvárról, Brassóból és Ploieștiből.

A kétnapos eseményen közel 70 résztvevő volt és a témája az inkluzív megosztott közlekedés volt.

Az első nap plenáris előadásokkal indult, ezt követően a CIVINET képviselői bemutatták a megosztott közlekedés használatával kapcsolatos tudnivalókat, érdekességeket a régiójukban, majd interaktív, kiscsoportos foglalkozások következtek, ahol a kihívásokat és lehetőséget vitathatták meg a résztvevők – különböző aspektusból (infrastruktúra, viselkedés stb.). 

Mitől fogják többen használni ezeket a szolgáltatásokat Európa különböző városaiban? Hogyan lehetne még inkluzívabbá és elérhetőbbé tenni különböző, valamilyen szempontból hátrányosabb helyzetben élő csoportok számára (pl. nők, alacsonyabb státuszúak, mozgáskorlátozottak stb.)? Ezekre a kérdésekre keresték a választ és próbáltak megoldásokat találni.

  1. nap

A főbb problémák közé tartozik, hogy a megosztott közlekedési szolgáltatások

  • tervezése legtöbbször olyan középosztálybeli férfiak kezében van, akik nem rendelkeznek az inkluzív közlekedéstervezés terén szükséges képzettséggel,
  • a legtöbb helyen nincsenek államilag megtámogatva, se ösztönözve jogszabályokkal,
  • a digitális használókat részesíti előnyben és
  • sokszor csak olyan helyeken elérhetőek, amelyek viszonylag amúgy is jól ki vannak szolgálva közösségi közlekedési módok által is, tehát nem az autóval veszi fel a versenyt.

A megosztott közlekedés népszerűsítéséhez szükség van

  • több kampányra,
  • jól kiépített infrastruktúrára,
  • olyan közlekedési kultúrára, melyben biztonságosan érezheti magát mindenki és
  • adatgyűjtésre, hogy célzottan lehessen olyan csomagokat létrehozni, amelyek be tudnak vonzani potenciális használókat.

A második nap poszter szekcióval kezdődött, ahol minden csapat megosztotta az előző napi eredményeket, ezt követte egy kerekasztalbeszélgetés, ahol a római megosztott közlekedési szolgáltatók képviseltették magukat, majd helyszínbejárással zártuk le az eseményt. A helyszínbejárás három különböző útvonalon zajlott: kettő kerékpáros volt, egy pedig sétálós. Itt az idegenvezetők megmutatták a közlekedés szempontból is érdekes építkezéseket (pl. az új kerékpárutat).

2. nap

Fotók: Surányi Ráchel

Kapcsolódó cikkek

A Mobilissimus a Magyar CIVINET Titkárságaként „Közlekedési kultúra és szemléletformálás – úton egy elfogadóbb mobilitás felé” címmel szervezett...

A Mobilissimus a Magyar CIVINET Titkárságaként az INTERREG CE4CE projekt keretében, a Szegedi Közlekedési Társasággal (SZKT) együttműködve, „Új és...

A Mobilissimus a Magyar CIVINET-tel és Ferencváros Önkormányzatával együttműködésben Szakmai nap a városi parkolás jövőjéről: kihívások, fejlesztési...

A CIVINET Ukraine meghívására Gertheis Antal, a Magyar CIVINET titkársági feladatait is ellátó Mobilissimus ügyvezetője két előadást tartott a 2025-ös...